Polskie pielęgniarki i pielęgniarze
Większość osób zatrudnionych na stanowisku pielęgniarki to kobiety. Jednak są również mężczyźni sprawujący ten zawód, wtedy nazywa się ich pielęgniarzami.
Czym, według polskiego prawa, zajmuje się osoba podejmują pracę w tym zawodzie?
Sprawuje opiekę medyczną nad pacjentem (jest to między innymi podawanie wszelkich leków, szeroko rozumiana pielęgnacja pacjentów, wykonywanie różnych iniekcji, a także wlewów dożylnych). Ponadto osoba podejmująca się tej pracy musi asystować lekarzowi w trakcie różnych operacji, zabiegów, a także wypełnia ona przeróżne zlecenia wydane przez lekarza. Dotyczy to zarówno diagnostyki, jak i leczenia i rehabilitacji.
Kiedyś pielęgniarka mogła mieć ukończoną szkołę średnią w postaci liceum medycznego, czy też medyczne studium zawodowe. Obecnie są również studia pielęgniarskie na poziomie licencjatu, magistra, a nawet doktoratu.
Pielęgniarka nie może wykonywać niektórych działań bez zgody i wiedzy lekarza. Powinna ona z nim konsultować podejmowane przez siebie decyzje. To wszystko jest określane przez ustawę z 2011 roku o zawodach pielęgniarki i położnej. Polski Minister Zdrowia w prosty i konkretny sposób określa nie tylko rodzaj, ale również zakres świadczeń diagnostycznych, zapobiegawczych, rehabilitacyjnych oraz leczniczych, które mogą być udzielane przez pielęgniarkę czy też położną bez zgody i wiedzy lekarza.
Osoba na tym stanowisku nierzadko odpowiada za zdrowie i samopoczucie swoich pacjentów, dlatego przestrzega reguł, które zostały odgórnie określone, bowiem w jej dobrej wierze leży zdrowie podopiecznych.